Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
  • Informasjon til pasienter som ikke kommer seg til time som følge av raset i Vågan
    Pasienter som har planlagte avtaler og som ikke kan møte, vil bli kontaktet av sykehuset for ny avtale. Pasienter kan også selv kontakte Timeservice på telefon 75571000. Telefontid er 08.00 – 15.30.

Depresjon hos voksne - medikamentell behandling voksne, Salten DPS

Medikamentell behandling med antidepressiver kan være til god hjelp mot depresjon. Antidepressiva brukes også ved andre former for psykiske plager, for eksempel angstlidelser. Det finnes ulike typer antidepressiver som kan som kan benyttes ved depresjon.

Ulike typer antidepressiver

Antidepressiver kan hjelpe mot alle typer depresjon, og benyttes hovedsakelig ved moderat til alvorlig depresjon. Det er små forskjeller i effekt mellom de ulike typene antidepressiver, men enkelte personer kan oppleve bivirkninger med en type preparat, men ikke med en annen. 

Andre medikamenter

Før oppstart av medikamentell behandling kartlegges hvilke medikamenter du eventuelt bruker eller har brukt tidligere. Du skal få god informasjon om bivirkninger og om hvor lenge behandlingen forventes å pågå.

Antidepressiver gir ikke avhengighet

Antidepressiver gir ikke en avhengighet med behov for stadig større doser, som endel andre medikamenter. Det kan ta 2 - 6 uker eller mer før forventet effekt, blant annet fordi det i mange tilfeller tar tid å trappe opp til en dekkende dose.

Underveis i behandlingen

Underveis skal det løpende bli vurdert om du faktisk blir bedre av den medikamentelle behandlingen. Når du har funnet et effektivt medikament mot depresjonssymptomene dine, bør du bruke den en viss tid.

Noen ganger kan det være behov for å bytte til et annet preparat, på grunn av manglende effekt eller på grunn av bivirkninger. Dersom du skal slutte med medikamentet, er det viktig at du gjør det i samråd med lege. Nedtrappingen skal foregå gradvis for å unngå uønskede symptomer.

Nedtrapping

Etter tre til seks måneder uten depressive symptomer kan du sammen med behandleren din vurdere mulighetene for å slutte med medikamentet. Doseringen bør i så fall gradvis trappes ned, og da i samråd med lege. Noen ganger kan denne nedtrappingen ta opptil flere måneder, for å unngå bivirkninger. 

 

Kontakt

Bodø, Rønvik Salten distriktspsykiatriske senter (Salten DPS)

Kontakt Salten distriktspsykiatriske senter (Salten DPS)

Oppmøtested

Mellomåsveien 108
En gruppe hus i et skogsområde

Bodø, Rønvik

Kløveråsveien 1

Transport

Diagram

 

Reiser du til eller fra offentlig godkjent behandling kan du ha rett til å få dekket nødvendige utgifter. Les mer om dine rettigheter

Mange reiser til eller fra sykehuset med offentlig transport. Det er mulig å ta seg frem til de fleste avdelinger ved Nordlandssykehuset med buss. Sjekk ut reisnordland.no for rutetider.​

Pasientreiser ivaretar organiseringen av rekvirerte reiser for Nordlandssykehuset, les mer om pasientreiser Nordlandssykehuset

Praktisk informasjon

Biblioteket er plassert i fløy RE-1, samme inngang som Festsalen.

Biblioteket er betjent mandag til torsdag kl. 10.00-14.00.

Hoveddelen av bibliotekfilialens samling er medisinsk faglitteratur om psykiatriske lidelser og pensumlitteratur for helsefaglige utdanninger. Det tilbys litteratursøk for ansatte/studenter, fjernlån fra andre bibliotek og kunde-pcer.

Filialen har en egen samling skjønnlitteratur, inkl. filmer og lydbøker.

Kontakt oss: psykiatribibliotek@nordlan​​dssykehuset.no​

Vis hensyn når du tar bilder, filmer eller gjør lydopptak når du er på sykehuset eller ved et av våre behandlingssteder. ​Pasienter og pårørende som filmes eller fotograferes skal gi sitt samtykke. Det er ulovlig å spre bilder, lydopptak eller film av medpasienter og ansatte uten samtykke.  

Helsepersonell har taushetsplikt. Det betyr at de har plikt til å aktivt hindre at andre får kjennskap til opplysninger om pasienten de har ansvar for. Respekter derfor hvis de ber deg om å slutte å fotografere eller filme.  

PS! Hvis du ønsker å slette noe du har lagt ut på internett så kan du få hjelp til det på slettmeg.no

​Som pasient har du mange rettigheter. Disse rettighetene er i hovedsak regulert av pasientrettighetsloven som skal sikre at pasienter og brukere får lik tilgang på helse- og omsorgtjenester  

Les mer om pasientrettigheter

​Klikk på bildet for større versjon av fløyinndelingen på Rønvik, Nordlandssykehuset Bodø.

Kart over veier og bygg




Ønsker du å gi en gave eller donasjon til en klinikk eller avdeling? Les mer om hvordan dette kan gjøres​​​​

Rønvik har to kantiner. Den ene er lokalisert på Mellomåsen, den andre er i første etasje i bakgården ved Akuttenhet Sør. ​
 
Åpen for både ansatte og besøkende. 
 

Åpningtid​er for begge kantinene:

  • ​​Kl. 11.00-13.00 (mandag-fredag)
  • Stengt i helger og høytidsdager​​

Sykehusprestene er ordinerte prester i Den norske kirke og de har videreutdanning for det spesielle arbeidet i  helsesektoren. De er utdannet til å være samtalepartnere, og kan møte det enkelte menneske med støtte, veiledning eller sjelesorg, eller bare være til stede og dele stillheten. Samtalen vil alltid foregå på premissene til den som søker kontakt.

Les mer om preste- og samtaletjenesten

Vi har trådløst nett på alle våre lokasjoner.

Gjestenettet får man tilgang til via brukernavn og passord. For å få denne tilgangen trenger man et dagspass som pasienter kan få fra resepsjonen eller avdelingen man er innlagt på.