Revmatisk sykdom, PORS (Pasientstyrt oppfølging), Bodø
Pasientstyrt oppfølging ved revmatisk sykdom (PORS) gjelder for deg som er utredet og har startet behandling for artrittsykdom. For å bli inkludert i PORS må sykdommen din være i stabil og rolig fase, slik at du ikke lenger trenger å komme til rutinekontroller ved revmatologisk avdeling. Behandlingsprogrammet innebærer et samarbeid mellom deg, fastlegen din og revmatologisk avdeling. Som bruker av PORS-programmet skal du i utgangspunktet ikke lenger ha regelmessige rutinekontroller hos oss.
Vi ønsker at du kontakter oss dersom du:
-
er kvinne og planlegger svangerskap. Ta gjerne kontakt minst 6 måneder før du vil prøve å bli gravid, i tilfelle det må gjøres endringer i medisinene
-
har blitt gravid
-
lurer på om du kan bruke mindre medisiner mot leddsykdommen
-
opplever bivirkninger av medisinene, inkludert om du får hyppige infeksjoner
-
får nye episoder med hovne ledd
-
opplever forverret leddsmerte over tid, uten at det kan knyttes til at du har økt eller redusert aktivitetsnivået
Om sykdommen din skulle forverre seg i en lengre periode eller mer varig, vil vi tilby deg tettere oppfølging på poliklinikken.
Behandling
Den faste medisinske kontakten din vil vere fastlegen. Dersom du eller fastlegen din meiner det er behov for time hos revmatolog på sjukehuset, kan du (eller fastlegen din) kontakte revmatologisk avdeling. Det same gjeld dersom du har behov for å fornye resept på spesialmedisin for revmatisk sjukdom som fastlegen ikkje kan skrive ut. Fastlegen skal skrive ut alle reseptar utanom biologiske DMARD-preparat, som må føreskrivast av revmatolog.
Har du time på Revmatologisk poliklinikk?
Dersom du har behov for time på Revmatologisk poliklinikk, må du ha med
- oppdatert medisinliste
- DMARD-skjemaet (blodprøveskjemaet) med svar på dei siste blodprøvene frå fastlegen din
- svar på eventuelle nye røntgen- eller MR-bilde tatt etter din siste kontroll på poliklinikken
Oppfølging
Det er viktig at du fortsetter å ha regelmessig kontakt med fastlegen din. Du må selv ta kontakt med legekontoret for å avtale tid for blodprøvetaking og legetime.
Hos fastlegen skal du ta blodprøvene som er nødvendige for medisinene du bruker. Dette gjør du vanligvis 2–4 ganger i året. Vi anbefaler i tillegg en årlig kontrolltime.
Fastlegen vil vurdere risiko for hjertesykdom og beinskjørhet (fastlegen vil bestemme hvor ofte det er nødvendig ut fra hvor høy risiko du har). Det er fastlegen du kontakter dersom du får nye plager som ikke skyldes leddsykdommen. Vi anbefaler at du følger Folkehelseinstituttets anbefaling for vaksiner, nå vil det si at alle som bruker immundempende behandling og/eller er 65 år eller eldre, bør ta årlig korona- og influensavaksine og vaksine mot pneumokokker hvert 6. år.
Dersom du er i tvil om du må ha time på sykehuset, kan du gjerne diskutere det med fastlegen din først.
Kontakt
Bodø, sentrum
Bodø, sentrum
Kurs
- Revmakurs - BodøTre dagers lærings- og mestringskurs for voksne personer med revmatoid artritt (leddgikt), psoriasisartritt (psoriasisleddgikt) eller spondyloartritt (Bekhterevs sykdom) og deres pårørende.Revmakurs - Bodø5.mars2025Flere datoer